KARABÜK İLİMİZİN YENICE İLÇESİ

ANA SAYFA KARABÜK YENICE
KARABÜK İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
KARABÜK - Haritadaki Konumu

TARİHİ

Yenice’nin idari yapı yönünden,1936 yılında Bucak statüsüne getirilmiştir. 1953 yılına kadar idari olarak Devrek İlçesine bağlı kalmış, 1953 yılından 1987 yılına kadar da Karabük ilçesine bağlı kalmıştır. Yenice 4. Temmuz.1987 tarihinde yayımlanan 3392 sayılı kanun ile Zonguldak iline bağlı müstakil ilçe haline getirilmiştir. İlçeye atanan Kaymakamın göreve  başladığı   08.08.l988 tarihinde fiilen  faaliyete  geçmiştir. 1995 yılında Karabük’ün İl olmasından sonra da İlçemiz Karabük iline bağlanmıştır.

COĞRAFYASI

Batı  Karadeniz  kıyı şeridinden  60 km. içeride yer alan Yenice İlçesinin sınırlarını Doğuda Karabük ili,Batıda Devrek ve Gökcebey İlçeleri,Kuzeyde Bartın İli, Güneyde Mengen ve Eskipazar İlçeleri  oluşturmaktadır.Toplam  1150 km2,lik bir alana sahip olan  Yenice’nin yüzölçümünün  önemli bir kısmı ormanlarla kaplıdır.Arazi yapısı Batı Karadeniz  bölgesinin  karekteristik  özelliklerini taşır.Düz ve ova niteliğine  haiz arazi yok denilebilecek  kadar azdır.Meyilli ve engebeli arazi yapısı  tarıma elverişli değildir.

EKONOMİK DURUM

İlçemiz ekonomisi ormana dayalı olup, ilçede irili ufaklı orman ürünleri üretim ve satışı yapan tesisler bulunmaktadır. Son yıllarda mobilya ve sandalye üretim tesisleri büyük gelişme göstermeye başlamışlardır. Hediyelik eşya sektörüne yönelik ağaç ürünlerinden baston, ağaç kaşık, maket yenice evi yapılmaktadır.Bunun yanı sıra, özellikle son dönemde turizm sektörünü geliştirme çalışmaları devam etmektedir.