GİRESUN İLİMİZİN ÇANAKÇİ İLÇESİ

ANA SAYFA GİRESUN CANAKCI
GİRESUN İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
GİRESUN - Haritadaki Konumu

Giresun ili Çanakçı İlçesi
TARİHİ


1461 de Osmanlı Egemenliğine giren bölge 1879 yılında Görele ilçesinin kurulmasıyla bu ilçeye bağlanmıştır. 1916 yılında Rus işgali altında kalan ilçe 13 Şubat 1918 tarihinde Görele ile birlikte bu işgalden kurtulmuştur. 1960  yılından  beri  Görele  İlçesine  bağlı  bucak iken, buradan ayrılarak  29 Ağustos 1991  tarihinde  3644  Sayılı  Kanunla  İlçe olmuştur. Eskiden beri Çanakçı İlçe merkezinde üretilmekte olan ağaç kap ve çanaklar nedeniyle "Çanak ustasının bulunduğu yer" anlamında bu günkü merkezin adı ortaya çıkmış ve ÇANAKÇI adı buradan gelmiştir. Bucak olarak önceleri  Yeşilköy   köyümüzün   Beyli   bağlısında   bulunan  merkez, sonraki   yıllarda bugünkü   yerine nakledilmiştir. 

COĞRAFİ DURUM

Giresun'a 78 Km. uzaklıkta olan ilçenin yüksekliği 150 metredir. İlçenin güneyinde doğup, İlçe merkezini ikiye bölerek uzanan Çanakçı Deresi Görele İlçesinde denize dökülmektedir. İlçe denizden 17 Km. içeridedir.

Doğu Karadeniz dağlan arasında dar bir şeritte kurulan ilçenin bitki örtüsü tipik Karadeniz bitki örtüşüdür. Arazinin % 15'i tarım alanı, % 46'sı çayır ve mera, % 33'ü Orman ve fundalık, % 6'sı da tarım dışı meskûn sahalardır. 14988 hektarlık bir alan orman bölgesidir.