ÇORUM İLİMİZİN OĞUZLAR İLÇESİ

ANA SAYFA ÇORUM OGUZLAR
ÇORUM İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
ÇORUM - Haritadaki Konumu

İlçenin Tarihi

Güneyi Kızılırmak, doğusu ve batısı yüksek dağlarla çevrili Oğuzlar (Karaviran), tarihi adı ile Karabörk Divanı, Kızılırmak’a doğru uzanan bir vadi içinde, çıkışı olmayan bir cebi andırmaktadır.

İlçe, İskilip İlçesine bağlı Karaviran adı ile bir köy iken 1950’lerde adı Karaören olarak değiştirildi ve 1964 yılında Belediye teşkilatı kuruldu. 1990 yılında  Oğuzlar adıyla ilçe kurulmuştur.

Coğrafi Yapısı

Çorum’a 68 km. mesafede, yüzölçümü 121 km²., rakımı 650 metredir. Oğuzlar ve çevresi genel olarak Karadeniz İklimi ile İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi arasında bir geçiş iklimine sahiptir.

İdari Yapısı ve Nüfus Durumu

Oğuzlar İlçesinin 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre nüfusu; İlçe merkezinde 4.678, köylerde 4.405 olmak üzere toplam 9.083 ‘tür.

Ekonomik ve Sosyal Durumu

İlçe ekonomisi oldukça küçük ölçekli olup genelde tarıma dayalıdır.
Yüzölçümü 121 km². dir. 5.092 ha. tarım arazisi vardır. Belli başlı tarımsal ürünler; buğday, arpa, pirinç, ceviz,  ve sebzelerdir.

Hayvancılık, meyve üreticiliği, örtü altı sebze üreticiliğinin yanında İlçe ekonomisinin en önemli gelir kaynağı ceviz üreticiliğidir.
Ülke ceviz üretiminin % 1,5’ i ilçede üretilmekte olup, aynı zamanda çevre illerde üretilen cevizler de, İlçede işlenerek (iç ceviz) piyasaya arz edilmektedir. Merkez ve köylerde 3.462 adet büyükbaş hayvan, 980 adet küçükbaş hayvan  mevcuttur.

Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu

İlçe merkezinde bir çok programlı lise, iki bağımsız ilköğretim okulu, köylerde ise iki bağımsız ilköğretim okulu, beş birleştirilmiş ilköğretim okulu bulunmakta olup bu köylerin mahallelerinde üç birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu olmak üzere toplam 13 okulda 1.361 öğrenci okumaktadır.

İlçede 30 yataklı bir devlet hastanesi, bir İlçe merkezinde  ve Ağaççamı,köyünde birer  sağlık ocağı mevcuttur.