KİLİS İLÇELERİ

KİLİS İLİMİZİN ELBEYLI İLÇESİ

ANA SAYFA KİLİS ELBEYLI
KİLİS İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
KİLİS - Haritadaki Konumu

TARİHİ
 

Elbeyli İlçesi 1040-1157 tarihleri arasında Büyük Selçuklu İmparatorluğu sınırları içerisindeyken, sırasıyla; İlhanlılar, Dulkadiroğulları egemenliğine geçmiş olup, Yavuz Sultan Selim döneminde (1517 Mercidabık Zaferi ile) Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine geçmiştir.


İlçemiz 1931 yılında köy olarak Gaziantep’in Kilis İlçesine bağlanmıştır. 1946 Yılında ilçe olan Oğuzeli’ne bağlanmış olup, 1995 yılında Kilis’in İl olmasıyla İlçe olarak tekrar Kilis İline bağlanmıştır. Elbeyli İlçesinin köy konumundayken ismi Alimantar idi.


İlçe merkezi, Suriye Sınırında bulunan Çobanbey Tren İstasyonu’na 5 km mesafede olup,  Suriye ile sınır uzunluğumuz 24 km’dir.
 

COĞRAFİ YAPI
 

Elbeyli’nin güneyinde Suriye, kuzeyinde Gaziantep, doğusunda Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi, batısında ise Kilis ili ile sınır komşusudur.


Arazi yapısı düz ovadır. Dağ ve tepeler bulunmamaktadır. Denizden yüksekliği 650 metre, yüzölçümü yaklaşık 205 km2 dir. Arazi görünüm olarak çıplak, orman ve ağaç topluluklarına rastlanmamaktadır. Arazinin bitki örtüsü genellikle otsu bitkilerdir.

 
İklimi genellikle Akdeniz iklimine yakındır, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlar yağmur şeklindedir. Arazi yapısı ulaşıma engel teşkil etmemektedir.
 

NÜFUS
 

İlçe merkezinin nüfusu 1.920 bağlı köylerin nüfusu ise 4.922 olup toplam nüfus 6.842 dir. Nüfusun büyük çoğunluğu çiftçilikle uğraşmaktadır.