İSTANBUL İLİMİZİN ADALAR İLÇESİ

ANA SAYFA İSTANBUL ADALAR
İSTANBUL İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
İSTANBUL - Haritadaki Konumu

İlçemiz 9 adadan oluşmaktadır. 

-Büyükada

-Heybeliada

-Burgazada

-Kınalıada

-Sedefadası

-Kaşıkadası

-Tavşanadası

-Demokrasi ve Özgürlükler Adası; (Yassıada ve Sivriada adıyla bilinen adalar 14 Aralık 2013 tarih ve 28851 sayılı Resmi Gazete'te yayımlanan Kararla Demokrasi ve Özgürlükler Adası ismini almıştır.)

Adalar, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun 31.03.1984 gün ve 234 sayılı Kararı ile “SİT ALANLARI  BÜTÜNÜ” olarak ilan edilmiştir.

TARİHİ

Batı kaynaklarında Prens Adaları olarak da bilinen Adaların,  2000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinmekle beraber bunun hakkında çok az bir bilgiye sahip bulunmaktayız.

Adalar İstanbul kuşatması sırasında Gelibolu’lu balıkçı reisi Baltaoğlu Süleyman Bey tarafından 17 Nisan 1453’te fethedilmiştir. Adalar, 1854  yılında kurulan İstanbul Şehremaneti’ne bağlı 7.Daire-i Belediye olarak 1861 tarihinde belediye şubesi, 1867 tarihli Vilayet Nizamnamesi ile İstanbul’un bir ilçesi konumuna gelmiştir.

Adaların ilk Kaymakamı Mustafa Bey, Belediye Başkanı ise sonradan Sadrazam olan Küçük Said Paşa’dır. Adalar’da bilinen en eski tarihi yapı Büyük İskender’in komutanlarından Antigonus anısına oğlu Dimitrios Poliorkites tarafından Burgazada’da yaptırılan Antigoni kalesidir.

Adaları Bizans döneminde din adamlarının  inziva yeri, önemli şahsiyetlerin  sürgün yeri (bunların en bilinenleri 780’de imparator VI Konstantinos’un annesi İmparatoriçe Erine ile Malazgirt Savaşında tutsak edildikten sonra serbest bırakılan Romen Diyojen) ve İmparatorların yazlık olarak kullandıklarını görüyoruz.

Adaların yazlık mekan olarak kullanılmasının da Bizans İmparatorları tarafından başlatıldığını, 18.yy. sonlarında  İstanbul’da yaşayan Fransızların öncülüğünde bu akımın tekrar canlandığını 2. Dünya Savaşından sonra çeşitli  kesimlere mensup  zengin sınıfların tekrar adaya yöneldiğini görüyoruz

COĞRAFİ DURUM

Adalar, Boğazın güney ağzı ile İzmit Körfezi arasında, Kartal ve Maltepe karşısında sıralanan ve İstanbul’a uzaklıkları 3 km (Büyükada) ile 13,5 km (Demokrasi ve Özgürlükler Adası) arasında değişen kara ile bağlantısı olmayan tek ilçesidir. Doğası, zengin tarihi ve kültürel güzelliğiyle İstanbul’un doğal akciğerleri olan ilçemizin  % 55’i ormanlarla kaplıdır.