SAMSUN İLİMİZ

SAMSUN İLÇELERİ

SAMSUN İLİMİZ

ANA SAYFA SAMSUN
SAMSUN İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
SAMSUN - Haritadaki Konumu
BİLGİ KUTUSU
 • Belediye Sayısı
  18
 • İlçe Sayısı
  17
 • Köy Sayısı
  995
 • Yüzölçümü
  9.579,00 km²
 • İl Alan Kodu
  362
 • İl Plaka Kodu
  55
 • 2017 Yılı Nüfusu
  1.312.990 kişi
 • 2018 Yılı Nüfusu
  1.335.716 kişi
 • 2019 Yılı Nüfusu
  1.348.542 kişi
 • 2020 Yılı Nüfusu
  1.356.079 kişi
 • 2021 Yılı Nüfusu
  1.371.274 kişi
SAMSUN İLİ NAMAZ VAKİTLERİ
İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI

Samsun, Orta Karadeniz’in en kalabalık bölümüdür. Türkiye’nin ise en kalabalık 16. şehridir. 17 ilçesi bulunan Samsun Belediyesi’nin kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Kanuni Esasi içerisinde bir batılılaşma hareketi ortaya çıkmıştır. Kentin adının ilk olarak Amisos olduğu bilinmektedir. Bu isim Palaskçadan gelmektedir. Şehrin tarihçesine bakacak olursak, burada yaşayan ilk insanların Gaşkalar olduğu, yapılan kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Mert Irmağı kenarına, şehirdeki diğer yaşayan insanlarla da birleşilerek şehir kurmuşlardır. Şehir, daha sonra Hitit egemenliğine girerek Hitit şehri olmuştur. Bu egemenlik daha sonra MÖ 2000 yıllarında Frigler tarafından yıkılmıştır. Samsun Friglerden sonra Kimmerlerin egemenliğine girmiştir. Kimmerler, Lidya Kralı’na yenilerek şehri hükmünden çıkarmıştır. Lidya Kralı da Pers İmparatorluğu’na yenilerek şehir Pers İmparatorluğuna geçmiştir. Perslerin hâkimiyeti ancak MÖ 300 yılına kadar sürmüştür. Perslerin hâkimiyetinden sonra Büyük İskender’in şehri almasıyla, şehir Makedonyalıların eline geçmiştir. Son olarak Roma ve Bizans hâkimiyetinden sonra da nihayet Türklerin olmuştur. Bizans döneminde şehir, önemli piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Türklerin hüküm sürdüğü dönemde şehirde birçok beylikler kurulmuştur. Harika bir limana sahip bu güzel şehirden Evliya Çelebi de seyahatnamesinde sıkça yer vermiştir. Özellikle şu sözleriyle şehri bütünüyle ele almıştır; "Samsun Karadeniz kıyısında Kefe'nin tam karşısında ünlü bir kasabadır. Amasya suyu kabanın doğusundan geçerek denize dökülür. Samsun'un güneyindeki dağ bir yay çizerek batıdan ve doğudan denizle birleşir. Samsun şehri, bu dağ silsilelerinin oluşturduğu yarım çember ile Karadeniz arasında alçak bir düzlüktedir. Eski yapı olarak bir kale ve kalenin içinde camiler, hamamlar ve çarşı vardır. Birkaç ev bir araya getirilerek oluşturulan öbeklerle mahalleler oluşturulmuştur."

Bu güzide şehirden yalnızca Evliya Çelebi değil, 1701 yılında Samsun ziyaretinde bulunan Fransız doğabilimci Tournefort ve 1800’lü yıllarda İngiliz gezgin J. Macdonald Kinneir de Samsun’un o dönem güzelliğinden etkilenen diğer isimlerdir. Yunan mitolojisine ait olan bir efsaneye göre şehirde kadın savaşçılar olan amazonlar yaşamaktaymış. MÖ 1200 yıllarında o dönemde Thermodon denilen şimdi ise Terme Çayı olan kıyıda yaşadıkları söylenmektedir. Bu kadın savaşçıların, okların yaylarını daha iyi çekebilmeleri adına çocukken göğüslerinin kesildiği söyleniyor. Şehirdeki kadın statüsünün de bu efsane sayesinde fazlaca arttığı biliniyor. Mimari güzelliklere de konu olan bu savaşçı amazon kadınları Samsun tarihinde önemli bir rol oynamaktaydı.

Coğrafi konumu ve önemli bir limana sahip oluşu Samsun’u benzersiz kılan ve önem katan bir diğer unsurlar arasındadır. Şehir kurulduğundan bu yana çok önemli bir liman kenti olmuştur. Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük öneme sahip Samsun’da 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Mücadelesi başlatmıştır. Doğu Karadeniz’e uzanan dağlarıyla ve ovalarıyla verimli topraklara sahiptir. Bölgenin ticari kaynağının çoğunluğunu tarım sağlanmaktadır. Bunların en başında da buğday, pirinç ve şeker pancarı gelir. Bitkisel üretimin beraberinde sanayi alanında da büyük aşamalardan geçmiştir. Gelişmiş limanı sayesinde Karadeniz önemli ticaret merkezi haline gelmiştir.

Turizm açısından her konuda ideal bir şehir olan Samsun’da deniz - kum - güneş üçlüsünden, farklı alternatif turizm aktivitelerine kadar birçok olanak bulunuyor. Tüm bunlar olmasa da şehrin muazzam doğası hiçbir şey yapmadan da insana yetiyor. Özelikle sahil şeridine kurulu Bafra, Alaçam ve 19 Mayıs ilçeleri turizm açısından şehrin en doyurucu yerlerin başında geliyor. Kaplıcaları, havzaları, deltaları, ovalarıyla coğrafi tüm güzelliklerin yansımasına şahit olacağınız Samsun için gezi planınızı en kısa sürede oluşturmanızı tavsiye ederiz. Kaplıca faaliyetleri için Havza 25 Mayıs Termal Tesisleri, Turizm Bakanlığı tarafından ‘’Termal Turizm Merkezi’’ ilan edilmiştir. Şehirdeki kaplıca suyun, radyoaktif özellik gösterdiği bilindiği için vücutta uyarıcıya etkiye sahiptir. Bu da birçok hastalığı temelinden yok etmeye sebep olmaktadır. Tıbbi olarak suyun gücünün kanıtlandığı Samsun’da yaz turizmi de kış turizmi de oldukça etkindir. Özellikle kaplıca bakımından en zengin şehirlerden birisidir.