EDİRNE İLİMİZİN MERIÇ İLÇESİ

ANA SAYFA EDİRNE MERIC
EDİRNE İLİNİN HARİTADAKİ KONUMU
EDİRNE - Haritadaki Konumu

İlçe İl' in güneyinde olup, kuzeyini ve doğusunu Uzunköprü ilçesi, batısını Türkiye -Yunanistan hududunu teşkil eden Meriç nehri, güneyini Uzunköprü ve İpsala İlçeleri çevrelemektedir.

İlçe arazisi kuzeyde ve batıda Meriç, güneyde Ergene nehirleri arasında kalmaktadır.

İlçede dağ ve yayla yoktur. Başlıca ovaları Meriç ve Ergene olup her türlü bitki yetiştirilmektedir. İlçenin yüzölçümü 448 km2 dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 34 m. en yüksek noktası 133 m.dir. (Paşa yenice köyü ile Kavaklı Köyü hudutlarının birleştiği nokta.)

İlçemizin yüzey şekli tepelerden,geniş düzlüklerden,yassı sırtlardan, küçük vadilerden ve dere ovalarından meydana gelmiştir.Bu yüzey şeklinin üzeri bozkırlar,fundalıklar ve yamaç ormanlarıyla kaplıdır.İlçemizin dört bir yanı meşe ormanlarıyla kaplıdır.İlçemizin güney doğu yamaçlarına bakınca insanın ferahını arttıran meşe ve gürgen ormanlarıyla kaplıdır.Kuzeyi düz sırtlardan oluşmaktadır.

Meriç Nehri,ilçenin kuzey batı kısmından akmaktadır.Aynı zamanda ülkemizin Yunanistan olan sınırını çizmektedir.Güney Doğusunda ise Ergene Irmağı akmaktadır.Meriç Nehri boyunca ilçemize bağlı olan köyler şu şekilde sıralanmaktadır. Serem Köyü, Akçadam Köyü, Rahmanca Köyü, Hasırcıarnavut Köyü, Karayusuflu Köyü, Alibey Köyü, Nasuhbey Köyü, Umurca Köyü, Kadıdondurma Köyü, Subaşı Beldesi, Küplü Beldesi ve Adasarhanlı köyleri Meriç Nehri yamaçlarına kurulmuşlardır.İlçe merkezine en uzakta bulunan Akçadam ve Serem köyleridir. Umurca Köyü,Meriç Nehri ile Meriç deresinin birleştiği kuzey yamacında kurulmuş olup toprakları Meriç Nehrine doğru uzanmaktadır.

Meriç İlçesine bağlı Ergene Nehri yamaçlarındaki köylerimiz ise şu şekilde dizilmişlerdir. Ergene Nehri'ne 1 km uzaklıkta Yakupbey Köyü, Paşayenice Köyü, Akıncılar Köyü , Saatağacı Köyü, Yenicegörece Köyü, Küçükaltığaç Köyü ve Büyükaltıağaç Köyü ile Adasarhanlı Köyü yer almaktadır. Küçükaltığaç ve Büyükaltıağaç köyleri Ergene Nehri'ne bir kilometre uzaklıkta kurulmuşlardır. Diğerleri nehire bitişik olarak yer almaktadır.