DÜZCE İLİMİZİN KÜLTÜR VE TURIZM

ANA SAYFA DÜZCE KULTUR-VE-TURIZM

DÜZCE KÜLTÜR VE TURİZM POTANSİYELİ

Düzce, İklimi, zengin doğal kaynakları, bozulmamış çevresi, zengin tarihi ve kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu nedeniyle ana pazarlara yakınlığı, bir üniversite kenti oluşu, genç ve dinamik nüfusu, alternatif turizme uygunluğu ve dört mevsim turizm imkanları ile bölgenin turist çeken merkezlerindendir.

Deniz Turizmi Akçakoca ilimizin denize açılan sahili olup; aynı zamanda Türkiye'nin de ilk turizm merkezlerindendir.35km.uzunluğundaki plajları, denizi, kumu, gün batımı, sivil ve dini mimarisi, tarihi Ceneviz kalesi, mağarası ile önemli turizm merkezlerdendir.

Antik Yerleşmeler Düzce İlindeki antik yerleşimlerin en önemli olanı 'Prusios Ad Hypium' bir Roma dönemi kentidir. Düzce'nin Üskubü (Konuralp) beldesindedir. Konuralp Müzesi, Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük Müzesindir. 12 Kasım 2003'de hizmete açılan müzede, bölgede hüküm süren medeniyetlerin özelliklerini gösteren, heykel, seramik, sikke koleksiyonları ile etnoğrafik eserlere ait 1788 Arkeolojik eser 456 adet Etnoğrafik eser ve 3837 adet sikke olmak üzere toplam 6081 adet tarihi eser bulunmaktadır.

Şelale Turizmi Düzce ili su kaynakları yönünden oldukça zengindir. Su kaynakları kendi bölgemizden doğar, kendi bölgemizden Karadeniz'e dökülür. Güzeldere Şelalesi en yüksekten akanıdır. (130m), Samandere Şelalesi (Tabiat Anıtı), Aydınpınar Şelalesi, Bakacak Şelalesi, Aktaş Şelalesi, Derinoba Şelaleleri, Sarıkaya Şelalesi, Kurugöl Şelalesi ve Kanyonu, Saklıkent Şelalesi, Konaş Şelalesi, Yoğunpelit Şelalesi, Gölormanı şelaleleri bulunmaktadır.

Yayla Turizmi Birbirinden güzel yaylalarda, yayla turizmi, gençlik turizmi, doğa turizmi, eko turizm, kamp turizmi, safari turizmi yapılabilir. Bu Yaylalardan Kardüz Yaylası kış turizmine adaydır. Topuk Yaylası ve Göleti, Sakarca Yaylası. Doruk(Sinekli) Yaylası, Kocayayla, Şehirliyayla, Odayeri Yaylası, Torkul Göleti Yaylası, Pürenli, Balıklı Yaylaları başlıca yaylalardır.

Golf Turizmi Gölyaka Kültür park'taki 790m2 lik saha 30.06.2007 tarih ve 26568 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren ve Bakanlar Kurulunun 2007/ 12286 sayılı kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Golf turizmine adaydır.

Kano ve Rafting Turizmi Düzce İli Cumayeri-Dokudeğirmen Köyü yanından geçen Büyük Melen Nehri Raftinge elverişli 13 km. lik parkuru olması sebebiyle Türkiye'nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı yerdır.

Mağara Turizmi Düzce Mağara yönünden oldukça zengindir. Yığılca'da Sarıkaya-Gökceağaç Mağarası, Aksu Mağarası, Çamlı Mağarası, Yağcılar Mağarası, bunlardan en büyüğü Sarıkaya Mağarası, Akçakoca'da Fakıllı Mağarası ve Yeni Mahalle Mağarası

Alternatif Göl Turizmi, Sportif Su Sporları, olta balıkçığı, kamp, karavan, piknik ve mesire turizmine yönelik göl ve göletler
Kurugöl, Topuk Yaylası Göleti, Efteni Gölü, Hasanlar Baraj Gölü, Karagöl, Torkul Yaylası Göleti, Dipsizgöl

Su Varlıklarımız Efteni Gölü ve Hasanlar Baraj Gölü önemli su kaynaklarımızdandır.
Efteni Gölü; Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır.
Hasanlar Baraj Gölü: Yığılca ilçemizde bulunan Hasanlar Baraj Gölü, yelken, kürek, göl bisikleti, piknik ve mesire alanı olaka değerlendirilmektedir.

Sağlık / Termal Turizmi Efteni ve Derdin Kaplıcaları.
lternatif Sportif Turizm Çeşitleri Atıcılık, Olta Balıkçılığı, Kamp, Karavan, Kaya Tırmanışı, Trekking, Binicilik, Kanyon Yürüyüşü, Rafting, Kuş Gözlemciliği, Flora-Fauna, oryantiring safari grupları kısaca turizmin her çeşidi yapılmaktadır.